Kolejna sygnalizacja świetlna w trybie All Red uspokoi ruch na skrzyżowaniu ulic Jana Sobieskiego, Tadeusz Regera i Wypoczynkowej

Już za kilka dni zostanie uruchomiona w trybie kolorowym nowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Jana Sobieskiego, Tadeusz Regera i Wypoczynkowej. To kolejne w Bielsku-Białej światła, które będą działały w trybie All Red. Konfiguracja terenu, a przez to brak możliwości zapewnienia dobrej widoczności nie ułatwiają życia korzystającym z dróg w tym miejscu. Stąd potrzeba niejako wymuszenia na kierowcach zachowania bezpiecznej prędkości podczas zbliżania się do skrzyżowania.

Drogowcy z MZD podjęli decyzję, że zadanie to najlepiej spełni zastosowanie sygnalizacji świetlnej typu All Red. Jej działanie polega na tym, że gdy na skrzyżowaniu nie ma ruchu, światła świecą się na czerwono. Dopiero, gdy pojazd zbliża się do sygnalizatora, zachowując dozwoloną prędkość, światło zmienia się na zielone, nie powodując konieczności zmniejszenia prędkości. Sygnalizacja w trybie All Red w tym przypadku „nagradza” kierowców jadących zgodnie z przepisami, a zmusza do „zdjęcia nogi z gazu” jadących za szybko. Warto podkreślić, że dopuszczalna prędkość pojazdów w rejonie tego skrzyżowania wynosi 40 km/h. Analogicznie do sytuacji po stronie kierowców, rzecz dotyczy także pieszych. Ich również przed wejściem na przejście wstrzymuje ciągłe światło czerwone zmieniające się dopiero po użyciu przycisku potwierdzającego chęć przekroczenia jezdni.

Aby przyzwyczaić kierowców do wprowadzanych zmian jeszcze przez kilka najbliższych dni nowa sygnalizacja będzie działa w trybie żółtego pulsującego światła. MZD planuje włączyć sygnalizację w docelowy tryb już 5 września br.

powrót