Po siedmiu latach obowiązywania wzrastają stawki opłat na większości miejskich parkingów wewnętrznych administrowanych przez bielski MZD. Zmiany wchodzą już od 1 lipca br.

Taryfikator mocno się zmienia, warto zatem spojrzeć na zamieszczoną poniżej tekstu tabelę, bowiem na poszczególnych parkingach stawki opłat za czasowe parkowanie oraz abonamenty miesięczne są różne. Wynika to z przyjętej przez samorząd strategii wymuszania rotacji na najbardziej zatłoczonych parkingach, gdzie jednym z podstawowych narzędzi dopingujących kierowców do możliwie krótkiego postoju jest podniesienie wysokości opłaty. Zasadniczą jednak przyczyną wprowadzonych podwyżek jest wzrost kosztów funkcjonowania całego systemu. Galopująca inflacja, wzrost ceny energii elektrycznej, rosnący koszt obsługi informatycznej i serwisowania systemu – to tylko część czynników powodujących zmiany. Warto przy tym pamiętać, że stawki za parkowanie na miejskich parkingach wewnętrznych nie były zmieniane od 2015 roku.

Co zatem się zmienia?
Na sześciu parkingach wewnętrznych wzrastają opłaty postojowe. Nowe stawki godzinowe będą obowiązywać na parkingach: przy ul. Warszawskiej (obok Dworca PKP), przy ul. Jana Ignacego Paderewskiego i Legionów, przy ul. Żywieckiej (plac wraz z łącznikiem ul. 11 Listopada i ks. Stanisława Stojałowskiego), na placu Ratuszowym, przy ul. Romana Dmowskiego, oraz na parkingu przed Przychodnią Zdrowia przy ul. Komorowickiej 23.

Zmieniają się także koszty zakupu abonamentu parkingowego. W ten sposób roczny abonament mieszkańca i miesięczny dla przedsiębiorcy zrównuje się ze stawkami obowiązującymi na obszarze strefy płatnego parkowania.

Na parkingu przy ul. Rychlińskiego z uwagi na znaczną liczbę wydanych dotąd abonamentów od 1 lipca wzrasta jego koszt. Będzie on wynosił 100 zł. Na wszystkich miejskich parkingach wewnętrznych za abonament roczny dla mieszkańca trzeba będzie zapłacić 150 zł, a dla przedsiębiorcy 200 zł miesięcznie. Miejscem, gdzie stawka abonamentu miesięcznego pozostanie bez zmian (120 zł miesięcznie) jest osiedlowy i wyłącznie abonamentowy parking na os. Złote Łany przy ul. Ignacego Krasickiego.

W nowym taryfikatorze pojawiają się także zupełne nowości. Wychodząc naprzeciw postulatom zgłaszanym przez samych kierowców, na parkingu przy ul. Warszawskiej obok Dworca PKP od lipca pojawi się możliwość wykupu ogólnodostępnego abonamentu miesięcznego za 50 zł. 

Dużą zmianą jest pojawienie się zupełnie nowej opłaty stałej niezależnej od czasu parkowania w wysokości 2 zł obowiązującej w dni robocze od 16:00 do 8:00 oraz w dni wolne (święta, soboty i niedziele).

Parking zlokalizowany przy skrzyżowaniu ul. Władysława Broniewskiego oraz ul. PCK pozostanie nadal bezpłatny.

Zachęcamy do zapoznania się z nowym taryfikatorem dla poszczególnych miejskich parkingów wewnętrznych. Zamieszczamy go poniżej.

tabela-wzrost-oplat.pdf

powrót