Podpory dla rowerzystów to nowe elementy małej architektury miejskiej, które już niebawem zobaczymy na pierwszych bielskich skrzyżowaniach

Rosnąca liczba rowerzystów na coraz liczniejszej sieci dróg rowerowych w Bielsku-Białej sprawia, że należy przyglądać się nowościom i wprowadzać elementy poprawiające bezpieczeństwo również i tej grupy uczestników ruchu drogowego. Takim właśnie udogodnieniem są podpory rowerowe instalowane na skrzyżowaniach. Służą bowiem do bezpiecznego i swobodnego podparcia się w oczekiwaniu na zmianę świateł w obrębie skrzyżowań, a następnie wygodnego ruszenia. Ważne przy tym, że korzystający z urządzenia nie muszą zsiadać z roweru, a podpora, prócz oparcia dla stopy, umożliwia dodatkowo przytrzymanie się poręczy na wysokości kierownicy. Nowy element poprawia przy tym płynność jazdy i porządkuje kolejność ruszania rowerzystów.  Dodatkowo ustawiony pomiędzy drogą dla rowerzystów i pieszych zapewnia separację tych dwóch grup, wpływając jednocześnie na ich bezpieczeństwo.

Montaż pierwszych podpór w Bielsku-Białej zaplanowano na dwóch skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, znajdujących się na zmodernizowanym odcinku ul. Cieszyńskiej. Pierwsze z nich jest zlokalizowane na przecięciu z ul. Nowogościnną, drugie z ul. Stanisława Skrzydlewskiego. 

Podpory dla rowerzystów sprawdzają się od lat w Europie. W Polsce zostały wdrożone i pozytywnie przyjęte m.in. w Katowicach, Tychach, Łodzi, Warszawie czy Wrocławiu. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej w miarę możliwości i rosnących potrzeb zamierza instalować podpory również na innych skrzyżowaniach.

powrót