Rozbudowa Alei Armii Krajowej zakończona. Cały zmodernizowany odcinek od ronda gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” po dolną stację Kolei Gondolowej na Szyndzielnię oddano właśnie do użytku

Kilkanaście dni temu informowaliśmy o zakończeniu rozbudowy odcinka dolnego. Teraz pora na górny – od pętli autobusowej do dolnej stacji kolei linowej na Szyndzielnię. W ten sposób mieszkańcy okolicy oraz turyści otrzymują do dyspozycji 1140 metrową bezpieczną, nowoczesną i komfortową drogę prowadzącą w jeden z najbardziej urokliwych zakątków Bielska-Białej.

Przypomnijmy, dolny 850 metrowy odcinek, to jezdnia o szerokości 5,5 metra, do której przylega prawostronny chodnik. Ulicę oświetlają od teraz energooszczędne lampy. Wzdłuż pojawiły się nowe konstrukcje oporowe oraz kanalizacja deszczowa i teletechniczna. Przebudowano także przepusty. Ulicę wyposażono w nowoczesne perony autobusowe z ułatwiającymi wsiadanie i wysiadanie krawężnikami. W ramach inwestycji wzdłuż jezdni nasadzono także drzewa i zieleń. Od 11 listopada br. przywrócono kursowanie autobusów linii nr 7 i 8, które jak dawniej, dojeżdżają do pętli autobusowej. Ruch pojazdów na tym odcinku jest dozwolony dla: upoważnionych służb, taxi, miejskiej komunikacji autobusowej, mieszkańców i gości dojeżdżających do pobliskich budynków. 

Od pętli autobusowej rozpoczyna się drugi – właśnie oddany odcinek. Jego długość wynosi niespełna 300 metrów i prowadzi bezpośrednio do budynku dolnej stacji kolei na Szyndzielnię. Droga o szerokości 4,5 m wiedzie dawnym śladem, jednak została wzmocniona dodatkowymi murami oporowymi, szczególnie zauważalnymi w górnej części, gdzie ulica przechodzi w brukowany plac, mający pełnić m.in. miejsce zbiórek grup turystów wybierających się dalej w góry lub z nich powracających. Powiększony plac ma teraz prawie 2 tys. m2 powierzchni. Wyłożony został bazaltową i granitową kostką w kolorze szarym. W jego obrębie zainstalowano także nowe ławki, a cyklistom oddano do dyspozycji myjkę dla rowerów oraz stanowisko do ich szybkiej naprawy. Plac zyskał także cztery miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Warunki dojazdu i dowozu osób niepełnosprawnych określone będą w stosownym regulaminie. Drogowcy odnowili również historyczny wagonik kolejki gondolowej wraz z metalową konstrukcją na której jest umocowany znajdujący się przy zmodernizowanym odcinku Alei Armii Krajowej.

Dzięki zakończeniu inwestycji dotarcie do podnóża Szyndzielni od teraz staje się przyjemne i bezpieczniejsze. Widok wędrujących ulicą turystów, nie mieszczących się na wąskim chodniku, odszedł do przeszłości.
Inwestycja, której koszt całkowity wyniósł 13,5 mln zł została dofinansowana ponad 8 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

powrót