Sposoby wnoszenia opłat

Opłatę za postój w strefie płatnego parkowania wnosi się w parkomatach lub przy użyciu aplikacji mobilnej SkyCash, moBilet bądź mPay.

Parkomaty

Zainstalowane w Bielsku-Białej parkomaty umożliwiają:

 • wnoszenie opłat za postój bilonem lub bezgotówkowo kartą płatniczą bądź za pomocą systemu płatności BLIK,
 • wnoszenie opłaty dodatkowej bezpośrednio w parkomacie,
 • minutowe przeliczanie opłaconego czasu postoju,
 • zakup biletu parkingowego w parkomacie poza godzinami funkcjonowania strefy płatnego parkowania,
 • przedłużenie w dowolnym parkomacie czasu obowiązywania biletu parkingowego w trakcie jego ważności.

Mapa z lokalizacją parkomatów.

Ogólne zasady korzystania z parkomatu:

 • 1. W przypadku, gdy monitor urządzenia nie jest aktywny należy “wybudzić” parkomat naciskając dowolny klawisz.
 •  Na ekranie pojawi się “ekran startowy” zawierający informacje o możliwych opcjach do wyboru.
  3. Wskazane na ekranie monitora opcje wybiera się stosownym klawiszem z klawiatury (ekran nie jest dotykowy).
 • Po wyborze stosownej opcji na ekranie pojawi się następne okno. Postępując zgodnie z wyświetloną instrukcją dokonamy transakcji zakupu biletu.
 • Parkomat nie wydaje reszty.

Kierowco! zamiast wpisywać ręcznie nr rejestracyjny pojazdu przy zakupie biletu, zeskanuj kod QR zamieszczony na wcześniej kupionym bilecie. Zobacz na filmie jak to zrobić.

ZAKUP BILETU W PARKOMACIE  “KROK PO KROKU”
UWAGA! DO CHWILI ZATWIERDZENIA WPROWADZONEGO NR REJESTRACYJNEGO POJAZDU WRZUTNIA MONET JEST ZABLOKOWANA.

1. Po „wybudzeniu” urządzenia dowolnym klawiszem na monitorze pojawia się okno umożliwiające wybór dostępnych opcji.
Parkomat2. Wybierając za pomocą klawisza nr 1 Opcję zakupu biletu wyświetli się kolejne Okno, co umożliwia wprowadzenie nr rejestracyjnego za pomocą klawiatury lub przy użyciu wcześniej zakupionego biletu parkingowego skanując zamieszczony na nim kod QR.
Parkomat
3. Po wpisaniu prawidłowego nr rejestracyjnego i jego zatwierdzeniu zielonym przyciskiem przejdziemy do kolejnego Okna (Okno to pojawi się od razu przy wyborze za pomocą klawisza 2 opcji zakupu biletu bez podawania nr rejestracyjnego)
Parkomat
A. Chcąc zapłacić bilonem rozpoczynamy od razu wrzucanie monet (NIE NALEŻY wybierać wysokości kwoty za pomocą wskazanych trzech klawiszy – opcja ta dotyczy bowiem tylko  płatności bezgotówkowych) Na ekranie pojawi się poniższe Okno informujące m.in. o wpłaconej kwocie, opłaconym czasie postoju, dacie obowiązywania biletu parkingowego.
B. Chcąc zapłacić kartą płatnicza bądź BLIK-iem należy nacisną dowolny z trzech klawiszy (niebieski +, niebieski – lub niebieski ++) znajdujących się z prawej strony klawiatury.

4. Na ekranie pojawi się nowe Okno, z wyświetloną automatycznie minimalną taryfą 1,00 zł. Posługując się powyższymi przyciskami możemy zwiększać wybrana kwotę o 1,00 zł lub o 0,10 zł.
Parkomat5. Po zatwierdzeniu zielonym przyciskiem wybranej kwoty na ekranie pojawi się nowe okno
Parkomat
W tym momencie można użyć karty i zakupić bilet parkingowy lub naciskając żółty klawisz na klawiaturze przejść do płatności BLIK-iem i postępując zgodnie z wyświetlanymi informacjami zakupić tym sposobem bilet parkingowy.

Płatności mobilne
Płatności elektroniczne (e-płatności) stanowią wygodną oraz nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego zakupu biletów parkingowych.
Dają możliwość kierowcy kupna biletu w sposób elastyczny – bez konieczności posiadania gotówki. Umożliwiają w trakcie obowiązywania biletu parkingowego przedłużenie opłaconego już postoju – bez konieczności dokonania tej czynności na miejscu postojowym.
Ponadto aplikacje umożliwiają dokonanie opłaty za faktycznie zrealizowany postój. Wymaga to jedynie uruchomienia stosownej opcji w aplikacji po zaparkowaniu pojazdu i jej wyłączenie przed wyjazdem z parkingu.
Na obszarze Strefy Płatnego Parkowania w Bielsku-Białej istnieje możliwość dokonywania e-płatność za postój pojazdów w oparciu o trzy aplikacje mobilne: mobiParking/SkyCash (firmy SkyCash Poland S.A.), moBILET (firmy Mobile Traffic Data Sp. z o.o.), mPay (firma mPay S. A.)
Aplikację mobiParking można pobrać ze strony m.skycash.com, moBilet ze strony m.mobilet.pl, natomiast mPay ze strony mpay.pl. Aplikacje dostępne są w sklepie z aplikacjami (Google Play oraz App Store). Dodatkowo w aplikacjach SkyCash, moBilet i mPay możliwy jest zakup biletów komunikacji miejskiej MZK.
Podczas pierwszego uruchomienia konieczne jest przeprowadzenie krótkiej rejestracji, doładowanie konta dowolną kwotą lub “podpięcie” karty płatniczej i już możemy kupować bilety.
Zachęcamy do częstego korzystania z tej formy płatności, jako praktycznego narzędzia dającego swobodę oraz mobilność.

Szczegółowe informacje dostępne są nas stronach internetowych: www.skycash.com,  www.mobilet.pl, www.mpay.pl


Poniżej filmy prezentujące trzy różne sposoby zakupu biletu poprzez aplikację mobiParking:

Jak zostać użytkownikiem systemu moBILET?

Prosta jednorazowa i bezpłatna rejestracja poprzez aplikację mobilną lub na www.mobilet.pl Na smartfony aplikacja pobierana jest poprzez platformę danego systemu operacyjnego.

Użytkownicy tradycyjnych aparatów telefonicznych:

 • użytkownik wypełnia elektroniczny formularz,
 • system automatycznie wykrywa i weryfikuje posiadany aparat,
 • zostaje przypisany indywidualny numer rachunku rozliczeniowego,
 • klient otrzymuje spersonalizowaną aplikację moBILET bezpośrednio na swój telefon

Rozpoczęcie parkowania – procedura aktywacji biletu parkingowego w aplikacji moBILET:

 • uruchomienie aplikacji,
 • wpisanie i wybór numeru rejestracyjnego pojazdu oraz wybór miasta (dokonany wybór, będzie ustawiony domyślnie) oraz określenie maksymalnego okresu ważności biletu,
 • zatwierdzenie wybranego biletu (system łączy się z serwerem za pomocą Internetu, gdzie informacja o rozpoczęciu parkowania zostaje zapisana w bazie danych),
 • kierowca otrzymuje potwierdzenie rozpoczęcia naliczania czasu postoju, w postaci elektronicznego biletu parkingowego,
 • bilet zostaje zapisany w pamięci aplikacji na telefonie, dzięki czemu można go wyświetlić w dowolnym momencie.

Jak zapłacić za parkowanie w aplikacji mPay?

Aby skorzystać z możliwości wniesienia opłaty przez aplikację mPay wystarczy przejść przez kilka prostych kroków:

 • Pobieramy darmową aplikację mPay na telefon z jednego ze sklepów internetowych (Google Play, App Store, Huawei App Gallery) i zakładamy w niej swoje konto.
 • W zakładce „Moje finanse” zapewniamy środki do realizacji płatności (do wyboru są trzy różne źródła płatności: przedpłacona portmonetka, podpięta karta płatnicza lub karta w elektronicznym portfelu MasterPass).
 • Wchodzimy w zakładkę „Produkty i usługi” i wybieramy kafelek „Parkowanie”.
 • Wybieramy miasto i strefę parkowania, dodajemy nasz pojazd, określamy czas postoju i realizujemy płatność.

Instrukcja wnoszenia opłat za parkowanie w aplikacji mPay.

 

„PARKUJESZ SŁUŻBOWO? Skorzystaj z usługi mPay dla Firm, opłacaj i wygodnie rozliczaj podróże pracowników.  Załóż konto na mPay Flota, zarządzaj flotą pojazdów, otrzymuj faktury zbiorcze i generuj raporty z panelu mFlota. Szczegóły: https://www.mpay.pl/mflota/

 

 

 

 

powrót