W Bielsku-Białej doświetlono już 143 przejścia dla pieszych

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, dlatego MZD zapewnia, że akcja potrwa do czasu, gdy wszystkie przejścia w mieście będą odpowiednio doświetlone.

Akcja montażu instalacji doświetlających przejścia dla pieszych w Bielsku-Białej pilotażowo ruszyła w 2015 roku. Od tego czasu bielski MZD co roku zleca montaż kolejnych energooszczędnych lamp i dodatkowych elementów sprawiających, że pokonywanie pasów jest bezpieczne, a kierowcy z daleka widzą każdego zbliżającego się do przejścia przechodnia. Z pewnością nie udałoby się doprowadzić do obecnego stanu bez pozyskiwanych i wciąż poszukiwanych przez bielski samorząd środków zewnętrznych – zarówno z projektów unijnych, jak i rządowych. Tylko w bieżącym roku na doświetlenia 18 kolejnych przejść w Bielsku-Białej wydano 435 tys. zł z czego połowa to dofinansowanie z Marszałkowskiego Programu poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa śląskiego, realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej. Łącznie na wszystkie instalacje doświetlające przejścia od 2015 roku miasto wydało ok. 4 miliony złotych.

Warto dodać, że prócz energooszczędnych i wydajnych opraw ledowych, instalacje są także uzbrajane w czujniki zmierzchu. Doprowadzone do nich niezależne zasilanie to dodatkowy atut. Nawet w sytuacji awaryjnej doświetlone bielskie przejścia dla pieszych wciąż będą rozświetlone.

powrót