Na placu Wojska Polskiego pojawiły się pierwsze fragmenty docelowej nawierzchni z kostki porfirowej. Rozpoczął się bowiem najbardziej oczekiwany etap prac, który powoli odsłoni oblicze nowopowstającej przestrzeni.

Archeolodzy prowadzący nadzór nad przebudową placu zakończyli już swoje badania w części północnej placu, pora zatem zabezpieczyć odkryte pozostałości dawnych zabudowań i przystąpić do następnych etapów inwestycji. Zakończyła się także budowa podziemnego zbiornika retencyjnego mającego gromadzić nadmiar wód opadowych podczas nawalnych opadów deszczu, z którymi coraz częściej się spotykamy w związku z zachodzącymi zmianami ocieplenia klimatu.

Tymczasem w południowo-zachodnim narożniku placu rozpoczęły się prace brukarskie. Pierwsze metry ułożonej kostki porfirowej dają wyobrażenie, jak już w najbliższych miesiącach zaprezentuje się cała płyta placu. Porfir to magmowa skała pochodzenia wulkanicznego. Jest nie tylko odporna na warunki atmosferyczne i duże obciążenie. Dodatkowo naturalna antypoślizgowa powierzchnia porfiru poprawia bezpieczeństwo pieszych o każdej porze roku i w każdych warunkach. Projektanci zaproponowali kostkę o wymiarach 15×15 cm i grubości 8-11 cm. Kolor mix brown oznacza mieszankę brązu, czerwieni, szarości i złota. Taki dobór ma nie tylko zapewnić łatwość utrzymania czystości, ale również idealną kompozycję z zabytkową zabudową otoczenia.

Przestrzenie między kostkami wypełni epoksydowa fuga. Wykonawcy czekają jednak na bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne, spełniające wymagania technologiczne. Prace brukarskie w najbliższych tygodniach będą postępować sukcesywnie, obejmując coraz to większy obszar placu.

powrót